ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Уплати "online" !!!
Оnline payment with ccard / Онлајн плаќање со кредитна картичка (по про-фактура !!!)
ЛЕФКАДА - Вистинската игра на морето...

 ПОПУСТ до 7% за сите резервации до 30.април !!!

ПОСЕБНИ ПОНУДИ за термините 28.Maj; 03,04.и10.Јуни; 16,17,23.и24.Септември 2017
Пакет аранжман - 7 ноќевања со автобуски превоз од 69 €

Нашето најголемо "јонско откритие", веќе неколку години се осликува во островот Лефкада. Барањето соодветни зборови за да се опише убавината на скриениот јонски архипелаг станува залудна работа, по само неколку дена престој на него. Опкружувањето на природата која врз него и неговата околина се поиграла, правејќи чудесни комбинации помеѓу прекрасното море и зеленото копно, ја плени уметничката душа кај секој нејзин посетител. Сината лагуна со својата тврдина, морските спрудови кои се поигруваат со гледката кон него, островот го прават сосема специфичен. ака близок, а сепак сокриен од патиштата на копното. Градот Лефкас кој иако не е пристаниште, со илјадниците бели едра на прекрасните едрилици, надалеку е познат како една од најголемите природни марини во Средозамјето. онскиот брег со скриените плажи е вистинскиот магнет кој во последните години го вброи во самиот врв на светските дестинации за одмор. Сурфинг центарот во јужниот дел на Лефкада, како и можноста за “екстремен” сурфинг со падобран на северниот дел од островото, го вбројуваат во самиот врв на атрактивните дестинации. Неговиот најпознат туристички бисер на источната страна од островото е градчето Нидри, а пак на западната страна кон отвореното море - живописното гратче Агиос Никитас.

ПРОГРАМА НА АРАНЖМАНОТ:

01.ден                                 СКОПЈЕ - ЛЕФКАДА
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 00:10 часот. Поаѓање за Грција во 00:30 ч. Ноќно возење со попатни одмори. По пристигнување во Лефкас - главниот град на островото, патувањето продолжува кон познатите туристички места Агиос Никитас и Нидри. Сместување според изборот на местото и објектите за престој. Слободно попладне за одмор. Ноќевање.

од 02. до 07. или 09.ден    ЛЕФКАДА (Агиос Никитас или Нидри)
Денови за одмор и идивидуални активности. Престој во местото и објектот по избор од програмата, студија и апартмани на база ноќевање. Комуникација со локалните претставници на агенцијата за евентуални факултативни излети и посети. Ноќевање.

08. или 10.ден                     ЛЕФКАДА - СКОПЈЕ
Напуштање на собите до 09:00 часот. Во попладневните часови, заминување за Македонија. Дневно и ноќно возење со попатни одмори. Пристигнување во Скопје, во доцните вечерни часови.

Автобуски превоз за ЛЕФКАДА, според термини од табелата         

 

 

 

Место и време на поаѓање:

Превоз со конекција од следните градови (со доплата 5€ по лице):

Скопје    

00:30 h

(паркинг спроти хотелот "Holiday Inn")

Велес     

01:00 h

(БП, мотел Македонија)

Куманово 

23:00 h *

(БП Макпетрол, автобуска станица)

Градско

01:10 h

(патарина Градско)

Гостивар

22:00 h *

(паркинг кај Дом на култура)

Росоман

01:20 h

(БП Црна Река петрол 1) 

Тетово

23:00 h *

(кружен тек кај Дом на култура)

Прилеп

02:15 h

(БП Лукоил)

Кочани

23:00 h *

(БП Макпетрол, кај Основен суд)

Битола

03:15 h

(паркинг кај спортска сала)

Штип

23:45 h *

(паркинг пред пошта)

Поаѓање од Грцијаистиот ден попладне

Радовиш

23:00 h *

(БП Макпетрол)

Струмица

23:45 h *

(паркинг пред Тинекс)

ПАТНИ ИНФОРМАЦИИ (сопствен превоз)

Кичево

01:00 h

(БП Пуцко петрол, спроти ТА Меридијан)

Насока: Скопје-Lefkada (550 km)

Струга

01:15 h

(хотел Дрим, трафики)

Скопје-Битола (E75/Е65), Битола-Kozani-Ioannina (E65/E90),

Охрид

01:30 h

(БП Лукоил, кај автобуска станица)

Ioannina-Preveza (тунел)-Lefkada (E951/E55), Lefkada-Ag.Nikitas-Nidri

Ресен

02:15 h

(спроти автобуска станица)

Трошоци во еден правец: (износите се променливи)

Кавадарци

01:20 h

(БП Црна Река петрол 1, Росоман-Сирково) 

патарини MK (180 ден), патарини GR и тунел 5,80 €

 

 

 

 

* Превоз со конекција од градови обележани со "*" поаѓањето е ден порано од терминот на автобус.


АГИОС НИКИТАС
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

НИДРИ
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ЛЕТУВАЊЕ НА ОСТРОВОТ ЛЕФКАДА, ВО МЕСТАТА АГИОС НИКИТАС И НИДРИ

*

ЛЕФКАДА

наем

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

соби/студио/апартмани

термин

17

24

1

10

19

28

6

15

24

2

9

(7 или 9 ноќевања)

ноќевања

7

7

9

9

9

9

9

9

9

7

7

 

STD 1/2 (2 лица)

172

198

292

336

369

406

406

406

339

220

176

SPIROS "B" (tv, ac*)

до 30.Април

164

189

272

313

344

378

378

378

316

209

168

Нидри

STD 1/3+exb (4 лица)

206

227

320

352

387

426

426

426

387

251

201

 

до 30.Април

196

216

298

328

360

397

397

397

360

239

191

 

Соба RO 1/2 (2 лица)

163

179

253

279

306

337

337

337

306

199

159

 

до 30.Април

155

171

236

260

285

314

314

314

285

190

152

RIGAS "B" (tv, ac*)

STD 1/2 (2 лица)

197

216

305

336

369

406

406

406

369

240

192

Нидри

до 30.Април

188

206

284

313

344

378

378

378

344

228

183

 

STD 1/2+exb (3 лица)

206

227

320

352

387

426

426

426

387

251

201

 

до 30.Април

196

216

298

328

360

397

397

397

360

239

191

 

Соба RO 1/2 (2 лица)

163

179

253

279

306

337

337

337

306

199

159

ELENI Pansion "B" (tv, ac*)

до 30.Април

155

171

236

260

285

314

314

314

285

190

152

Нидри

Соба RO 1/3 (3 лица)

173

190

268

295

324

357

357

357

324

210

168

 

до 30.Април

165

181

250

275

302

333

333

333

302

200

160

 

Соба RO 1/2 (2 лица)

206

227

320

352

387

426

426

426

387

251

201

MARGARITA Pension "B" (tv, ac)

до 30.Април

196

216

298

328

360

397

397

397

360

239

191

Агиос Никитас

APT2B 2/2 (4 лица)

283

311

439

483

531

585

585

585

531

345

276

 

до 30.Април

269

296

409

450

494

545

545

545

494

328

263

 

Соба RO 1/2 (2 лица)

225

248

350

385

423

466

466

466

423

275

220

ARGIRO "B" (tv, ac)

до 30.Април

214

236

326

359

394

434

434

434

394

262

209

Агиос Никитас

Соба RO 1/2+1 (3 лица)

244

269

380

418

459

505

505

505

459

298

238

 

до 30.Април

232

256

354

389

427

470

470

470

427

284

227

Цените се дадени за наем на студио/апартман за 7 или 9 ноќевања.
Информации за цените, превозот, условите за плаќање и останатите услуги, побарајте на соодветната web страна на бараниот објект.ИНТЕРЕСНИ МЕСТА ЗА ПОСЕТА:

Плажите на Lefkada Porto Katsiki beach, Kathizma, Egremnoi, Agios Giannis, Vassiliki beach… не се само имиња на плажи со кои се карактеризира овој остров. Тие се сигурно и нешто многу повеќе. Ако првата претставува една од најубавите плажи на медитеранот, која со својата специфичност на тиркизната боја на морето е вистински магнет за илјадниците капачи, останатите наброени по неа, се вистинска нејзина реплика и приказна која ја раскажуваат многуте повратниците од Лефкада. Додека брановите на Јонското море ве фрлаат низ песокта на уникатните плажи, помислете дека на дел од нив – можете да доживеете и нешто повеќе. “Сурфингот” или едрењето на штица е спорт кој на островото Лефкада претставува вистинска атракција. Светски познатиот центар за сурфинг e лоциран токму во местото Василики, кое нуди можност за малку поинтересен одмор. Додека сурфингот на едро или падобран на плажата Агиос Јоани, секако бара адреналин повеќе. Островото Skorpios – Малиот остров во јонскиот архипелаг, веројатно никогаш немал да биде познат доколку истиот не бил купен и целосно прилагоден за живот на еден милијардер каков што бил Аристотел Оназис. Како еден од трите јонски острови кои денес се само дел од богатството на семејството Оназис (проценето на преку 3 милијарди долари) претставува своевидна туристичка атракција. Овие островчиња, иако се затворени за туристички посети, тие се вистински магнет за многуте туристички крстарења кои почнуваат од Нидри и минуваат токму крај нив. Можеби и вие ќе бидете на некое од нив, гледајќи ги куќите на Оназис или пак капејќи се во островската лагуна на Жаклина (Кенеди) Оназис. Аristotelis Onasis (1906 – 1975) Еден од најголемите светски бродовласници кој за својот живот успеал да добие битно место во светската историја, е поврзан токму со островот Лефкада и со Јонското море. Роден во Смирна (денешен Измир), како млад грчки емигрант од Турција, успева низ својот динамичен и полн со интриги живот, да стане синоним за успешен бизнисмен и еден од најбогатите луѓе во светот. Дали неговото богатство, политичките интриги, бурниот љубовен живот (Марија Калас, Жаклина Кенеди...) или пак несреќите кои ги прателе неговите наследници, ден денес ги привлекуваат илјадниците туристи да се потсетат на приказните за него. Големиот Ари – човекот кој со помош на морето и бродовите владеел со светот, денес е легенда која живее токму тука – на неговиот остров Шкорпион и блиската Лефкада.

 

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

61.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА