<font size=2>
<p>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>
<p><font size=2>АПСОЛВЕНТСКА ЕКСКУРЗИЈА !!!</font></p></td></tr></tbody></table></p></font>
  ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Уплати "online" !!!
Оnline payment with ccard / Онлајн плаќање со кредитна картичка (по про-фактура !!!)
ПИЕРИА - Земјата на боговите...

ПОПУСТ до 10% за сите резервации до 31.март !!!

Под планината Олимп, која според митологијата била домот на боговите, се протега регионот - Пиерија. Богат со многу природни убавини, археолошки ископини, остатоци од многуте цивилизации кои поминале низ него, овој регион самиот за себе го потврдува епитетот дека е “земја на боговите”. Доклоку сте размислувале да комбинирате одмор покрај море, со можност за рекреирање и уживање во планинската опкруженост, регионот Пиерија е вистинскиот избор за Вас! Широките плажи кои се простираат во должина повеќе од 70 километри, се вистински пример за чиста природна убавина. Златниот песок и рамниот предел ве водат до синото море, а наоколу ве опкружуваат листопадни и борови шуми. Главниот град на областа е Катерини, кој лежи помеѓу рамнината на Пиерија и подножјето кое се издига кон планината Олимп. Најпознати туристички места се веќе добро познатите: Паралија, Олимпик Бич, Лептокарија и Неи Пори.

ПРОГРАМА НА АРАНЖМАНОТ:

01.ден (недела)    СКОПЈЕ - ПИЕРИЈА
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 05:30 часот. Поаѓање за Грција во 06:00 часот наутро. Патот води преку граничниот премин Богородица-Евзони. По пристигнување во местото, сместување во објект по избор од програмата. Слободно попладне за одмор. Ноќевање.

од 02.ден (понеделник) до 07.ден (сабота)    ПИЕРИА
Денови за одмор и идивидуални активности. Престој во место и објект по избор од програмата, во студија и апартмани на база ноќевање. Комуникација со локалните претставници на агенцијата за евентуални факултативни излети и посети. Ноќевање.

08.ден (недела)      ПИЕРИА - СКОПЈЕ
Напуштање на собите до 09:00 часот. Во попладневните часови, заминување од местото на престој и патување кон Македонија. Пристигнување во Скопје, во вечерните часови.

*

Автобуски превоз за ПИЕРИА, според термини од табелата         

 

 

Место и време на поаѓање:

Превоз со конекција од следните градови (со доплата 5€ по лице):

Скопје    

06:00 h

(паркинг спроти хотелот "Holiday Inn")

Куманово 

04:30 h

(БП Макпетрол, автобуска станица)

Велес     

06:30 h

(бензиска пумпа, мотел Македонија)

Гостивар

03:45 h

(паркинг кај Дом на култура)

Неготино

07:00 h

(бензиска пумпа, Макпетрол)

Тетово

04:45 h

(кружен тек кај Дом на култура)

Удово      

07:30 h

(бензиска пумпа, Макпетрол) 

Кочани

04:45 h

(БП Макпетрол, кај Основен суд)

Гевгелија

08:00 h

(бензиска пумпа, граничен премин Богородица)

Штип

05:30 h

(паркинг пред пошта)

Поаѓање од Грција: 16:00 h (локално време, 15:00 мак. време)

Кичево

04:30 h

(БП Пуцко петрол, спроти ТА Меридијан)

Струга

03:00 h

(хотел Дрим, трафики)

ПАТНИ ИНФОРМАЦИИ (сопствен превоз)

Охрид

03:15 h

(БП Лукоил, кај автобуска станица)

Насока: Скопје – Неи Пори 

Ресен

04:00 h

(спроти автобуска станица)

Скопје - Солун (E75),

Битола

05:00 h

(паркинг кај спортска сала)

Солун – Паралиа – Олимпик Бич – Лептокарија – Неи Пори                                 

Прилеп

05:45 h

(БП Лукоил)

Трошоци во еден правец:

Кавадарци

06:30 h

(паркинг кај гранична полиција)

патарини MK (180 ден)

 

Радовиш

05:45 h

(БП Макпетрол)

 

 

Струмица

06:30 h

(паркинг пред Тинекс)


ОЛИМПИК БИЧ
Опис на објекти и ценовник

ЛЕПТОКАРИЈА
Опис на објекти и ценовник

НЕИ ПОРИ
Опис на објекти и ценовник


(кликни на сликата)


(кликни на сликата)


(кликни на сликата)

ЛЕТУВАЊЕ ПОКРАЈ ЗАЛИВОТ ТЕРМАИКОС, ВО МЕСТАТА ОЛИМПИК БИЧ, ЛЕПТОКАРИЈА И НЕИ ПОРИ

 

ПИЕРИА

наем

 

ЈУНИ

 

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

студио/апартмани

термин

11

18

25

2

9

16

23

30

6

13

20

27

3

10

(7 ноќевања)

ноќевања

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

 

STD 1/2 (2 лица)

140

153

169

186

204

224

240

240

240

240

218

190

158

127

ELEFTERIA "B"

до 31.Март

131

143

158

168

184

202

216

216

216

216

197

171

147

119

(tv, ac*)

STD 1/2+1 (3 лица)

148

163

179

197

217

238

255

255

255

255

232

202

168

135

Олимпик Бич

до 31.Март

138

152

167

178

196

215

230

230

230

230

209

182

157

126

 

APT1B 1/3+exb (4 лица)

157

173

190

209

230

252

270

270

270

270

246

214

178

143

 

до 31.Март

147

161

177

189

207

227

243

243

243

243

222

193

166

133

 

STD 1/2 eco (2 лица)

100

110

121

134

147

161

173

173

173

173

157

137

114

91

 

до 31.Март

93

103

113

121

133

145

156

156

156

156

142

124

107

85

 

STD 1/2 (2 лица)

122

134

148

162

179

196

210

210

210

210

191

166

139

111

ERATO "C"

до 31.Март

114

125

138

146

162

177

189

189

189

189

172

150

130

104

(ac*)

STD 1/2+1 (3 лица)

140

153

169

186

204

224

240

240

240

240

218

190

158

127

Лептокарија

до 31.Март

131

143

158

168

184

202

216

216

216

216

197

171

147

119

 

STD 1/3+1 (4 лица)

148

163

179

197

217

238

255

255

255

255

232

202

168

135

 

до 31.Март

138

152

167

178

196

215

230

230

230

230

209

182

157

126

 

APT1B 2/2 eco (4 лица)

183

201

221

243

268

294

315

315

315

315

286

249

208

166

 

до 31.Март

171

187

206

219

242

265

284

284

284

284

258

225

194

155

 

APT1B 2/2 (4 лица)

200

220

242

267

293

322

345

345

345

345

314

273

227

182

 

до 31.Март

186

205

226

241

264

290

311

311

311

311

283

246

212

170

DOMES "А" (tv, ac)

APT1B 2/2 (4 лица)

270

297

327

359

395

434

465

465

465

465

423

368

306

245

Лептокарија

до 31.Март

252

277

305

324

356

391

419

419

419

419

381

332

285

228

DIMA "А" (tv, ac)

STD 1/3 (3 лица)

196

216

237

261

287

315

338

338

338

338

307

267

223

178

Лептокарија

до 31.Март

183

201

221

235

259

284

305

305

305

305

277

241

208

166

ANASTASSIOS "B"

STD 1/2+1 (3 лица)

187

206

227

249

274

301

323

323

323

323

293

255

213

170

(tv, ac)

до 31.Март

174

192

212

225

247

271

291

291

291

291

264

230

199

159

 

STD 1/2+1 (3 лица)

187

206

227

249

274

301

323

323

323

323

293

255

213

170

 

до 31.Март

174

192

212

225

247

271

291

291

291

291

264

230

199

159

MAGGAS "B"

STD 1/2+2 (4 лица)

196

216

237

261

287

315

338

338

338

338

307

267

223

178

(tv, ac)

до 31.Март

183

201

221

235

259

284

305

305

305

305

277

241

208

166

 

APT2B 2/2+1 (5 лица)

270

297

327

359

395

434

465

465

465

465

423

368

306

245

 

до 31.Март

252

277

305

324

356

391

419

419

419

419

381

332

285

228

Цените се дадени за наем на студио/апартман за 7 ноќевања.  
Информации за цените, превозот, условите за плаќање и останатите услуги, побарајте на соодветната web страна на бараниот објект.


ИНТЕРЕСНИ МЕСТА ЗА ПОСЕТА:

Дополнителен мотив токму Пиериа да биде Вашиот избор за летен одмор, се секако и мноштвото познатиисториски места и археолошки локалитети: Дион, Пела, Вергина, клисурата Темби со Св.Петка или пак градчето Литохоро... Сите тие убавини, сигурно нема да Ве остават рамнодушни и пасивни за време на Вашиот одмор. осетата на Pella и на Vergina е ескурзија која ќе ве води низ земјата на Големиот Александар. Патувањето се реализира со посета на споменатите антички локалитети, а во своето заокружување обично завршува со Солун. Пела е град кој во 4-от век п.н.е. бил главен град на Македонската Империја, а воедно и град во кој е роден Александар Велики. Турата продолжува кон Вергина каде ќе можете да ги видите археолошките остатоци од гробницата на Македонски кралеви, а за која воедно се мисли дека е и гробница на македонскиот крал Филип Втори. Посетата на Солун, секако нуди различни можности, а при ваква ескурзија најубаво е да се заврши со посета на тамошниот Археолошки музеј. Litohoro е мало гратче кое се наоѓа во падините на далеку познатата планина Олимп. Можноста да се искачите на туристичката панорама во близина на планинарскиот дом на Олимп е секако нешто што не би требало да се пропушти. Погледот кон сета Пиериа која во далечината се протега покрај сината морска шир е едноставно фантастичен. Оваа прошетка би требало да заврши со посета на малото планинско гратче, низ кое додека ќе прошетате по неговите стрмни улички, ќе купите убава домашна ракотворба или пак само ќе се одморите во некоја локална таверна. Kлисурата Tembi и црквата Agia Paraskevi (Св.Петка) Ова е посета која ви нуди прекрасна можност, во летната горештина да пронајдете свежина и малку мир од секојдневниот џагор и мешаница. Реката Пиниос која минува низ оваа клисура е носител на сето богатство на зеленилото кое го исполнува вашиот поглед, а пештерната црква посветена на заштитничката Св.Петка е секако најголемото кое со својата светост ги привлекува мноштвото посетители и верници кои тука доаѓаат на поклонение.

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

61.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА