ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
АБУ ДАБИ - Избор на хотели

Абу Даби

Популација
Абу Даби покривa повеќе од 80% од населението во ОАЕ и со тоа претставува најголемиот и најнаселениот Емират. Домашното население во ОАЕ денес го чинат едвај 20% додека останатите 80% се доселеници од Азија, Африка, Австралија, Европа и Северна Америка.

Клима
Абу Даби е дестинација која ужива речиси цела година многу сончеви денови, малку дожд и скоро совршени зимски температури. Климата е суптропска и сува. Сончево време и високи температури може да се очекуваат во текот на целата година. Дождот е ретка појава, најмногу присутен во зима од Ноември до Март. Температурата се движи од 13C° за време на зимските ноќи, до 42C° во летните денови. Посвежите месеци од Ноември до Април се најпогодни за посета со дневна температура од околу 24C° до 13C°ноќна температура.

Што да понесете
Лесната летна облека е погодна за време на целата година. За време на зимските месеци може да понесете нешто потопло за облекување. И покрај тоа што ставот кон дрес кодот во ОАЕ е умерено либерален, од посетителите се очекува за време на шопинг и прошетки, да не носат кратка и тесна облека, бидејќи истата може да предизвика непријатна реакција кај домаќините.

Култура и навики
Комбинацијата на интернационалната инфлуенца заедно со силната посветеност кон локалното наследство, заедно креирале интригантен спој на старото со новото. Културата на Абу Даби се поврзува со арапско исламистичката традиција. Тука, исламот е повеќе од религија, тој е начин на живот кој го покрива секојдневниот живот од тоа што да се облече, до тоа што да се јаде и пие. Културното наследство на ОАЕ е тесно поврзано со религијата и претставува вистински пример на исламската обврска, толеранција и  гостопримство. Странците се слободни да ја практикуваат својата религија и дрес кодот е либерален. Жените може да возат автомобил и да шетаат без придружба. Меѓу највисоко оценетите вредности е пристојноста и гостопримството, како и пријателски настроениот карактер на луѓето. И покрај високиот економски развој, Абу Даби продолжува со промоцијата на традиционални обичаи и спортски настани, како одгледување на соколи, јавање на камили и традиционално dhow крстарење.

Храна и кујна
Абу Даби нуди широка палета на јадења и кујни и честопати посетителите се доведени во позиција да не знаат за што да се одлучат од преголемиот избор. Тука може да пронајдете буквално храна од целиот свет и ресторани кои нудат микс од интенационални вкусови по врвни кулинарски стандарди. Хотелските ресторани и барови служат алкохол. Немуслиманско население може да косумира свинско месо во одредени ресторани, сите јадења кои вклучуваат свинско месо се подготвуваат одделно од оние без и како такви се објавени во менито.

ЦЕНОВНИК НА ХОТЕЛИ 2016

EASTERN MANGROVES
BY ANANTARA *****

2 BB од 107 €

PARK ROTANA *****

2 BB од 73 €

CROWNE PLAZA ABU DHABI
YAS ISLAND  ****

2 BB од 77 €

 

CENTRO YAS ISLAND
ROTANA ***

2 BB од 62 €

 

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

62.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА