ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
ТЕРМЕ ЧАТЕЖ

Словенија со своите живописни природни каректеристики им овозможува на сите гости да уживаат во тишината на планините, спортските планинари за скијачите, велосипедистите, кајакарите, љубителите на едрење, риболовците, ловците, играчите на голф, љубителите на јавање со коњи итн. Развој и афирмација на бањските лекувалишта овозможи богатството на недопрени природни убавини на земјата. Најзначајни се термалните води со различни својства и температури (од 32 до 73 степени Целзиусови) и минералната вода (светски познатиот Донат Мг и Раденскa три срца), а кон нив и морската вода и солената вода, органските и анорганските пелоиди и морската, панонската и предалпската среднопланинска клима. Во петнаесет бањско-туристички центри под слоганот "Со природата до здравје" имаат развиена најсовремена понуда во областа "wellness" и нови програми за зачувување на здравјето и спречување на болестите. Во бањските лекувалишта можете да поминете пријатен семеен одмор, да сторите нешто за себе, за своето тело и душа, да ја подобрите физичката и психичката кондиција. Во современо опремените бањско-рекреативни центри можете да пливате, трчате, да се шетате, да вежбате на различни справи и терени, да играте голф, тенис, да куглате, јавате, скијате, возите велосипед - и истовремено да научите здраво да живеете.

Терме Чатеж Летната бањска ривиера претставува рај за сите генерации посетители. Отворена од втората половина на април до средината на септември воедно е најголем надворешен базенски комплекс во Словенија и соседните држави: 10 базени со повеќе од 10.000 m2 бањска водена површина, кои се разликуваат по тепературата (26 – 36° C), обликот и атрактивности: островот на гусарите за најмладите, детски воден парк со играчки, олимписки базен за љубителите на пливањето, 450-метарска бавна река за возење со големи обрачи, два базена со масажни чворови, базен со неправилна форма со три тобогани, тобоган бумеранг, базен со бранови, водена печурка, фонтани, водени лизгалици, забавен парк во гусарскиот јарбол, многубројни угостителски локали кои го задоволуваат гладот и жедта. Зимската бањска ривиера е бањски парк, кој 365 дена во годината го доближува летото. Во Словенија најголем затворен базенски кпмплекс, под три поврзани куполи 365 дена во годината на повеќе од 2.300 m2 бањска водена површина. Многубројни водени атракции: тобоган скокалница, тобоган камиказа, место за сурфање, гусарски брод за најмлади, вулкански рид кој фрла лава и огнен град, внатрешен и надворешен базен во неправилна форма ( 31-32° C), детски базен и детска игротека, базен со бранови, "black-hole" тобоган со светлосни ефекти, дива река и тобоган, место за масажа, водопади, водена печурка, сплавови, фонтани, дрво на доживувања, рачна масажа, солариум, ресторани, тераса, ливади за сончање. еновираниот "Sauna park" е поврзан со зимската бањска ривиера и на површина од 1.500 m2 нуди, 8 тематски различни сауни: парна сауна (40-50°C) – прочистува дишни патишта, инфрацрвена сауна (50-60°C) – инфрацрвени зраци за корисно отстранување отровни материи од телото, екстремна сауна (90-110°C) – за сите кои сакаат да ја испобаат границата на својата издржливост, "aquaviva" сауна (50-90°C) – со светлосни и звучни смирувачки ефекти, финска арома сауна (70-90°C) – представува традиционален облик на потење, солена сауна (70-80°C) – за пилинг на телото, кристална сауна (70-80°C) – со честички на негативни јони кои опуштаат, смируваат и освежуваат, индиска сауна на отворено ( 60-75°C)– за лето и зима; 2 солариума, 2 базена за разладување и 2 базена за релаксација, нудистичка тераса.Терме Чатеж е најголемото природно лекувалиште во Словенија и еден од најголемите спа туристички центри во земјата. Како што Словенците најчесто знаат да кажат '' Oтворени сме од пролет до пролет, таму каде росното пролетно утро ве мами на прошетка, а во летните месеци од утро до доцна во ноќта се слуша постојан џагор на туристите кои уживаат капејќи се, кога белиот вел на раната есен ќе се испреплете со синилото на летното небо и кога вртлогот на зимското студенило ќе застане пред зимската Термална ривиера - бидете сигурни дека се наоѓате во Терме Чатеж.'' За љубителите на активен одмор идеално место се двете Термални ривиери кои се наоѓаат во овој комплекс: летната – со 10 базени распослани на повеќе од 10.000м² термална водена површина во која се содржани ''Гусарскиот остров'' наменет за најмладите, детскиот воден парк, олимписки базен, ''slow river'', базен со 3 тобогани, тобоган – бумеранг, базен со бранови, водена печурка, водено лизгалиште... Зимската термална ривиера претставува базенски комплекс со повеќе од 2300 м² термална водена површина богата со: тобоган скокалница, тобоган камиказа, пруга за сурфање, гусарски брод наменет за најмладите, вулканско брдо, базен со бранови, дива река и тобоган... Во составот на терме Чатеж, сместен е и сауна паркот на површина од 1500 м² кој нуди 8 тематско различни сауни: парна, инфра-црвена, екстремна, ''aqua viva'' сауна, финска, солена, кристална, индијанска. На располагање на гостите е ставен и центарот за здравје и убавина во хотелот Терме, ''Spa&Wellness'' центар во хотелот Чатеж и спортско - рекреативен центар во хотелот Топлице.

 ПАКЕТ МИНИ ОДМОР
3 полупансиони – 4 дена капење
Специјална понуда за фамилии,
Прво дете до 12 год. и Второ дете до 6 год. БЕСПЛАТНО!!!

 


Тип на соби/ термин

03.01 - 24.03.2016
28.03 – 24.04.2016
02.05 – 31.07.2016
21.08 – 29.12.2016

28.03 – 24.04.2016
25.04 – 01.05.2016
01.08 – 20.08.2016

Хотел Терме 4*

DBL без балкон

183 / дополнителен ден 61

210 / дополнителен ден 70

DBL со балкон

204 /дополнителен ден 67

231 / дополнителен ден 77

SGL без балкон

249 / дополнителен ден 83

276/ дополнителен ден 92

SGL со балкон

270 / дополнителен ден 90

297 / дополнителен ден 99

Доплата за апартман 70 €/ден.

Хотел Топлице 3*/4*

DBL депанданси 3*

183 / дополнителен ден 61

210 / дополнителен ден 70

DBL хотел 4*

204 /дополнителен ден 67

231 / дополнителен ден 77

SGL депанданси 3*

249 / дополнителен ден 83

276/ дополнителен ден 92

Доплата за свит 45 €/ден, за апартман 55 €/ден.

Хотел Чатеж 3*/4*

DBL со балкон

189 / дополнителен ден 63

216 / дополнителен ден 72

SGL со балкон

243 / дополнителен ден 81

270 / дополнителен ден 90

Доплата за свита 45 €/ден.

Хотел Жустерна 3*

DBL без балкон

168 / дополнителен ден 56

201 / дополнителен ден 67

DBL со балкон

189 / дополнителен ден 63

222 / дополнителен ден 74

SGL без балкон

222 / дополнителен ден 74

255 / дополнителен ден 85

SGL со балкон

243 / дополнителен ден 81

276 / дополнителен ден 92

Доплата за свита 45 €/ден, за апартман 55 €/ден.

Цените се дадени по лице за пакет
Цените се дадени во евра за уплата во денарска противвредност 1ЕУР=62МКД.


Во цената е вклучено:

• Хотел Терме 4*: минимум 3 полупансиони, неограничено капење во внатрешниот и надворешниот базен на хотелот Терме, сауна, фитнес, 2 влеза дневно во зимската и летната термална ривиера, еден влез дневно во базенскиот комплекс на хотелот Чатеж, анимациска програма.
• Хотел Топлице 4*/3*: минимум 3 полупансиони, користење на фитнес студиафитнес, 2 влеза дневно во зимската и летната термална ривиера, богата анимациска програма.
• Хотел Чатеж 3*: минимум 3 полупансиони, капење во базенскиот комплекс на Хотелот Чатеж, еден влез дневно во зимската или 2 влеза дневно во летната термална ривиера, богата анимациска програма.
• Хотел Жустерна 3*: минимум 3 полупансиони, неограничено капење во базените на Аквапаркот, паркинг, богата анимациска програма.

Услови за деца:
• прво дете до 12 години – БЕСПЛАТНО!
• второ дете до 6 години – БЕСПЛАТНО!
• второ дете до 12 години – 50% попуст на цената на пакетот на дополнителен кревет.
• возрасно лице со 1 или 2 деца до 12 години, плаќа SGL use.
• трето возрасно лице на дополнителен кревет -15% попуст на цената на пакетот.

Напомени:
• Поврзувачки ходник ги води гостите од хотел Чатеж и хотел Топлице до зимската термална ривиера.
• Доплата за туристичка такса и пријава 2,77€ по лице на ден, директно во хотел на рецепција.

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

62.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА