ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Уплати "online" !!!
Оnline payment with ccard / Онлајн плаќање со кредитна картичка (по про-фактура !!!)
ИСТАНБУЛ

Истанбул – град, спој на култури, инспирација на многу писатели, уметници, сликари. Град за кој се напишани стихови, отпеани песни. Еден од најпознатите градови по своите природни и историски богатства. Alphonse de Lamartine (1790-1869) - познат француски поет и државник рекол: “Ако на светот мораш да погледнеш само еднаш, тогаш погледни го само Истанбул. Таму Господ и човекот, природата и уметноста створиле единствена глетка, која вреди да се погледне”. Престојот во Истанбул ќе ги победи сите Ваши сетила. Истанбул е дом на најразлични луѓе и опкружувања. Град кој живее и има дух, а не само име од историјата. “Град кој со вода се спојува, кого вода го разделува”, распослан на два континента Азија и Европа, со своето туристичко богатство и богатото културно наследство. Токму тој на 13 Ноември 2006год е прогласен за Европска престолнина на културата за 2010година. Толку многу особености го красат овој град, што неговите посетители тешко ќе можат да се сложат по прашањето - што е најубавото во Истанбул. Тука на неопислив начин се спојуваат традиционалниот и модерен дух, опуштеноста и динамичноста... и по единствениот алхемиски рецепт создаваат неизмерно фасцинантен и возбудлив град, град во кој некогаш мора да зачекорите..

Топ 10 места од интерес:

  1. Топ Капи музејот
  2. Долма Бахче Сарај
  3.
Света Софија
  4.
Сината Џамија
  5.
Хиподромот
  6.
Римскиот аквадукт
  7.
Капали Чаршија
  8.
Босфор
  9.
Бајазитовата џамија
10. Таксим

Предлог програма:

1 ден Уживајте во посетата на Римскиот аквадукт, Таксим, Ак Сарај, Бајазитовата џамија, Универзитетот, Хиподромот, Сината џамија, Света Софија...
2 ден Препорачуваме: крстарење со брод по Босфор, единствена можност за панорамски разглед на палатите од двете страни на каналот Босфор, како и пловење под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија.
3 ден Препорачуваме посета на палатите Топ Капи - музејот и Долма Бахче Сарај - последната резиденција на Отоманскиот Султан која содржи музејска збирка со непроценливо богатство.
4 ден Слободно време до заминување на аеродром. Препорачуваме два и пол часа пред лет да бидете на аеродром.

Цена :   од 142


Во цената на пакетот е вклучено:
- Авионски превоз на релација: Скопје - Истанбул - Скопје
- Аеродромски такси
- Хотелско сместување во хотел ***/****,  2 BB

Летови: Среда Петок и Недела
* цената зависи од моментално расположливите места на aвио компанијата.

Во цената на пакетот не е вклучено:
- Трансфер: Аеродром - Хотел - Аеродром
- Приватен трансфер: 36 €, во еден правец (информативно)
- Метро карта: 1€ (информативно)
- Бус: 0,8-1€ (информативно)


Hotel Grand Ons ***

Istanbul Royal Hotel****

Ipek Palace Hotel ****


цена: од 146 €


цена: од 153 €


цена: од 166 €

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

61.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА