ЗИМА 2015
  ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... НАЈНОВИ ВЕСТИ !!! ... НАЈНОВИ ВЕСТИ !!! >>> ВО ТЕК Е АКТУЕЛНАТА ПРОДАЖБА НА ПРЕКРАСНИТЕ ЗИМСКИ АРАНЖМАНИ ЗА ПРЕСТОЈ ВО ЗИМСКИТЕ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА ИЛИ ВО РЕГИОНОТ... ОДБЕРЕТЕ НЕКОЈА ОД МНОШТВОТО ОДЛИЧНИ ПОНУДИ !!! >>> ПРЕД ВАС СЕ ОДЛИЧНИ ПОНУДИ ЗА ПАТУВАЊЕ ВО ЕВРОПСКИТЕ МЕТРОПОЛИ ИЛИ ПАК ВО НЕКОИ ОД БРОЈНИТЕ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ВО ПЛАНИНСКИТЕ И БАЊСКИТЕ ЦЕНТРИ ВО РЕГИОНОТ !!! >>> ВО АКТУЕЛНА ПРОДАЖБА, СЕ И ЕДИНСТВЕНИТЕ IATA КУРСЕВИ - ЗА ОБУКА НА КАДРИ ВО ТУРИСТИЧКАТА И ПАТНИЧКАТА ИНДУСТРИЈА !!! ВО НОВООТВОРЕНИОТ ТРАВЕЛ ТРЕНИНГ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ, ВО ТЕК Е УПИСНАТА СЕСИЈА ЗА НАРЕДНИТЕ КУРСЕВИ ВО МЕСЕЦ НОЕМВРИ !!! >>> ПРЕКУ МЕЃУНАРОДНИОТ И ЕТАБЛИРАН ТТЦ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ И МАКЕДОНИЈА И ВИЕ СТЕ ВО МОЖНОСТ, ДА СЕ СТЕКНЕТЕ СО МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАТИТЕ СЕРТИФИКАТИ, ОД IATA ИНСТИТУТОТ ВО КАНАДА, ПРИЗНАТИ И ВАЛИДНИ НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ !!! <<< НАЈНОВИ ВЕСТИ !!! ... НАЈНОВИ ВЕСТИ !!!

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube
 
Подарете Ваучер, подарете спомени...
Рекламирај се, на www.savana.mk !!!
РИМ (авион)

Сите патишта водат во Рим... И навистина е така. Овој град секојдневно го чувствува тоа. Mилионите туристи кои постојано го посетуваат градот, се уверуваат во фактот дека тој има одбележано една цела епоха во светската историја. Попознат како "Римското царство", овој период од светската историја и денес е видлив благодарејќи им на мноштвото споменици кои сочувани од забот на времето сеушт го красат овој град. Тој, едноставно речено е музеј на отворено. Неговото значење, во времето кога сеуште се дефинирала новата европска и светска цивилизација е навистина големо. Напуштањето на паганството и прифаќањето на христијанството, е можеби пресудниот момент за неговото добивање на вечно место во светската историја. Седиштето на "светата столица" на една од најголемите светски религии (католичка-христијанска) т.е. државата Ватикан е токму тука - во самото срце на Рим. Да го посетите вечниот Град - Рим, а да не го доживеете Ватикан, е невозможно. Ватикан е величествен спој на христијанска духовност, совршена архитектура, генијални уметнички дела. Разгледот опфаќа посета на Плоштадот Свети Петар, истоимената Базилика, Ватиканските Музеи, Сикстинската Капела. Ватикан се наоѓа на десниот брег на реката Тибар и денес е најмалата држава на светот. Сред огромниот плоштад Св.Петар се издига најголемата црква на светот, Базиликата Св.Петар. Таа постои речиси колку и христијанството, а нејзината златна внатрешност ја красат најпознатите мозаици, фрески и скулптури во светот, како статуата Пиета на Микеланџело. Ватиканските Музеи и Сикстинската капела ќе ве остават без зборови. Едноставно, фасцинантно! Пред базиликата се наоѓа познатата Колонада на Бернини. Застанете во центарот на плоштадот и оттаму следува изненадувачка глетка, доказ за архитектонската совршеност. Не пропуштајте ја ожноста да фрлите поглед на плоштадот Св.Петар од Куполата, која е дело на Микеланџело. Глетката е величенствена: целиот Ватикан и седумте римски ридови на дланка! За крај, препорачуваме прошетка од Ватикан до Castel Sant’Angelo. Оттаму, восхитувајте и се на реката Тибар чекорејќи по Мостот на Ангелите... Дозволете си празник за очи! Посетата на средновековното гратче Тиволи, градината на Вила Д’Есте и нејзините величествени фонтани е еден од најпознатите разгледи на околината на Рим. Вила Д’Есте – Тиволи претставува вистинско ремек-дело. Луксузните градини се совршена околина за имагинативните архитектонски форми на илјадниците фонтани. Градината се наоѓа во сугестивниот Тиволи, предел кој ќе ве маѓепса со својот пејсаж – симбол на вечната борба меѓу каменот и водата. Импонзантните градби потсетуваат на Вавилонските Градини, а скротувањето на водата на умешноста на Римјаните. Тиволи е прекрасно доживување! Видете зошто Франц Лист инспирацијата за неговото познато дело Игри со Вода ја пронашол токму во Тиволи.

30 Декември (вторник)   СКОПЈЕ - РИМ 
Состанок на групата на скопскиот аеродром во 03:30 часот. Лет за Рим во 05:25ч., пристигнување во Рим во 07:15 часот. Трансфер до хотелот. Сместување и слободно време за индивидуални активности, предлагаме прошетка низ главните улици на Рим: Via Nazzionale и Via del Corso, до плоштадот Венеција, Фонтана ди Треви, Шпанските Скали... Ноќевање. 

31 Декември (среда)    РИМ - ВАТИКАН  
Појадок. Панорамско разгледување на градот со локален туристички водич: Виа Венето, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот форум, Виа Дел Корсо, Колосеумот, мостовите на Тибар, црквата Св. Петар, ... Факултативна посета на Ватикан: Сикстинската капела, Ватиканските музеи, црквата Св.Петар... По разгледот, препорачуваме прошетка преку Мостот на Ангелите до плоштадот Навона, познат и како уметничка четврт на Рим. Можност за краток одмор со уживање во вкусот на италијанското кафе. Вечерта, факултативно: Прославување на Новогдишната вечер во национален ресторан со мени од италијанската кујна, или индивидуално на некој од плоштадите во Рим. Ноќевање

01 Јануари (четврток)   РИМ
Појадок. Слободно попладне за индивидуални прошетки низ Рим со метро и посета на катедралната црква посветена на Св. Павле, како и црквите Сан Џовани Латерано, Санта Марија Маџоре, Сан Пјетро ин Винколи, посета на црквата Сан Клементе со капелата и гробот на Св. Кирил.... Можност за посета на познатиот боемски кварт Трастевере, како и посета на единствениот остров на Тибар, каде во минатото се појавила и првата Римска Населба. На островот можете да ја посетите црквата Св. Бартоломеј... Ноќевање.

02 Јануари (петок)   РИМ - ТИВОЛИ
Појадок. Факултативна посета на местото Tиволи. Прекрасната Villa D’Este и нејзината градина се наоѓаат на листата на светското културно наследство под закрила на UNESCO. Со импресивните петстотини фонтани, нимфи, пештери, игри со вода и музика, претставува копиран модел на најпознатите Европски градини во маниристички и барок стил. Враќање во Рим. Слободно попладне за индивидуални прошетки низ Рим Можност за посета на некој од поголемите Шопинг центри во Рим... Ноќевање.

03 Јануари (сабота)   РИМ - СКОПЈЕ
Појадок.
Слободно време за индивидуални активности. Трансфер до аеродромот во Рим. Лет за Скопје во 14:35ч., пристигнување во Скопје во 16:25ч.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:   459 Є  (28.460 ден.)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО: 
- Авионски превоз: Скопје - Рим - Скопје
- Oрганизирани трансфери во Рим: аеродром - хотел - аеродром
- Сместување во хотел ***/****(Групација на Sabrieli Hoteli - www.sebraeli.net ) на база 4 ноќевања со појадок
- Организиран панорамски разглед на Рим со водич
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
-  Аеродромските такси во Скопје и Рим ( 6.120 мкд)
-  Посета на Ватикан со вклучен водич и влезница ( 45 € ) 
-  Посета на Тиволи со вклучен трансфер, водич и влезница (50 €)
-  Патничко групно осигурување (220 мкд)
-  Задолжителна туристичкиа такса , 4 Еур по лице на ден во Хотел 3*;
   6 Еур по лице на ден во Хотел 4*, (се плаќа на рецепција во хотел)


ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ 
Доплата за еднокреветна соба 110 €

НАПОМЕНИ: 
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

НАЗАД
Travel info / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Travel Training Center / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Партнери на Савана Травел Клуб...
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

34.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА