ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Уплати "online" !!!
Оnline payment with ccard / Онлајн плаќање со кредитна картичка (по про-фактура !!!)
КРФ - Зелениот бисер на Јонското море...

ПОПУСТ до 7% за сите резервации до 30.април !!!

ПОСЕБНИ ПОНУДИ за термините 28.Maj; 03,04.и10.Јуни; 16,17,23.и24.Септември 2017
Пакет аранжман - 7 ноќевања со автобуски превоз од 84 €

Воопшто и не е чудно што уште од најдамнешни времиња токму во една од најубавите приказни во своето дело "Одисеја", Хомер прв ја опеал убавината на островот Крф. Како што самата таа раскажува... и носталгичниот Одисеј во своето патување кон родната Итака, за малку ќе го завршел своето патување токму тука – на овој остров. Но дали е ова доволен опис, за да се разбере мистичната привлечност на приказната, наречена Крф? Овој остров е мозаик на историјата од различните цивилизации и нации, како и периоди на владеење од Византијци, Римјани, Млечани, Французи, Руси, Англичани... па се до Италијанци и Германци во поновата историја. Веројатно сите тие влијанија и придонесле да се оформи неговата далеку позната и импозантна архитектура. Со величенствените градби, тврдини и цркви, како и со густата вегетација, кристално чистите и бистри води, преубавите песочни и тивки плажи, како и со многуте луксузните хотели, Крф секогаш ќе биде, една од најатрактивните дестинации на модерниот туризам кој го нудат Јонските острови. Северната страна од овој прекрасен остров, за многуте негови туристи, отсекогаш била вистинскиот магнет кој ги привлекувал до нејзините бројни летувалишта, сите одлично поврзани со главниот град Крф. Со нивната последователност, нанижаиапокрај пошумениот брег, местата на северниот дел ос островото го нудат најубавиот престој и одмор на Крф. Почнувајќи уште од познатите и монденски Гувиа и Дасиа, преку најпопуларниот Ипсос, па се' до живопоисните Барбати и Нисаки, пред туристите паралелно се нижат и низата можности, за богат интересен и во секој случај незаборавен одмор на Крф.

ПРОГРАМА НА АРАНЖМАНОТ:


01.ден                             СКОПЈЕ - ИГУМЕНИЦА - КРФ
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 00:10 часот. Поаѓање за Грција во 00:30 ч. Ноќно возење со попатни одмори. Пристигнување во пристаништето Игуменица во предпладневните часови. Превоз со траект до островот Крф. По пристигнувањето, трансфер до Ипсос и сместување во објект по избор од програмата. Слободно попладне за одмор. Ноќевање.

од 02. до 07. или 09.ден   КРФ (Ипсос или Кавос)
Денови за одмор и идивидуални активности. Престој во место и објект по избор од програмата, во студија и апартмани на база ноќевање. Комуникација со локалните претставници на агенцијата за евентуални факултативни излети и посети. Ноќевање.

08. или 10.ден                                 КРФ - ИГУМЕНИЦА
Напуштање на собите до 09:00 часот. Во попладневните часови, заминување на траект. По пристигнување на пристаништето во Игуменица, патувањето продолжува кон Македонија. Возење со повремени попатни одмори. Пристигнување во Скопје, во доцните вечерни часови.

*

Автобуски превоз за КРФ, според термини од табелата         

 

 

 

 

Место и време на поаѓање:

Превоз со конекција од следните градови (со доплата 5€ по лице):

Скопје    

00:30 h

(паркинг спроти хотелот "Holiday Inn")

Велес     

01:00 h

(БП, мотел Македонија)

Куманово 

23:00 h *

(БП Макпетрол, автобуска станица)

Градско

01:10 h

(патарина Градско)

Гостивар

22:00 h *

(паркинг кај Дом на култура)

Росоман

01:20 h

(БП Црна Река петрол 1) 

Тетово

23:00 h *

(кружен тек кај Дом на култура)

Прилеп

02:15 h

(БП Лукоил)

Кочани

23:10 h *

(БП Макпетрол, кај Основен суд)

Битола

03:15 h

(паркинг кај спортска сала)

Штип

23:55 h *

(паркинг пред пошта)

Поаѓање од Грција: истиот ден попладне

Радовиш

23:00 h *

(БП Макпетрол)

Струмица

23:45 h *

(паркинг пред Тинекс)

ПАТНИ ИНФОРМАЦИИ (сопствен превоз)

Кичево

01:00 h

(БП Пуцко петрол, спроти ТА Меридијан)

Насока: Скопје-Ipsos/Kavos, Corfu (530 km)

Струга

01:15 h

(хотел Дрим, трафики)

Скопје-Битола (E75/Е65), Битола-Kozani(E65), Kozani-Igoumenitsa (E90),

Охрид

01:30 h

(БП Лукоил, кај автобуска станица)

Ferry Igoumenitsa-Corfu (90 min)/Lefkimi (60 min), (пристаниште)-Ipsos/Lefkimi

Ресен

02:15 h

(спроти автобуска станица)

Трошоци во еден правец: (износите се променливи)

Кавадарци

01:20 h

(БП Црна Река петрол 1, Росоман-Сирково) 

патарини MK (180 ден), патарини GR 5,80 €,

брод/автомобил од 42 €, брод/патник од 10 €

 

 

 

 

* Превоз со конекција од градови обележани со "*" поаѓањето е ден порано од терминот на автобус.


ИПСОС
Опис на објекти и ценовник
Резултат со слика за ipsos
(кликни на сликата)

*

КАВОС
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ЛЕТУВАЊЕ НА ОСТРОВОТ КРФ, ВО МЕСТАТА ИПСОС И КАВОС

КРФ

наем

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

студио/апартмани

термин

17

24

1

10

19

28

6

15

24

2

9

(7 или 9 ноќевања)

ноќевања

7

7

9

9

9

9

9

9

9

7

7

MARILENA "B" (ac, базен)

STD 1/2+exb* (3 лица)

182

200

283

311

342

366

366

366

305

198

165

Ипсос

до 30.Април

173

190

264

290

319

341

341

341

284

189

157

 

APT2B 2/2 (4 лица)

287

316

447

491

540

578

578

578

482

313

261

 

до 30.Април

273

301

416

457

503

538

538

538

449

298

248

ELENI "B"

STD 1/2 (2 лица)

163

179

253

279

306

328

328

328

273

177

148

Ипсос

до 30.Април

155

171

236

260

285

306

306

306

254

169

141

 

STD 1/2+exb* (3 лица)

163

179

253

279

306

328

328

328

273

177

148

 

до 30.Април

155

171

236

260

285

306

306

306

254

169

141

 

STD 1/2 (2 лица)

201

221

313

344

378

405

405

405

338

219

183

 

до 30.Април

191

210

292

320

352

377

377

377

315

209

174

ELENI "Villa"

APT2B 2/2 (4 лица)

302

332

469

516

567

607

607

607

506

328

274

Ипсос

до 30.Април

287

316

437

480

528

565

565

565

471

312

261

 

APT2B 2/2+exb* (5 лица)

302

332

469

516

567

607

607

607

506

328

274

 

до 30.Април

287

316

437

480

528

565

565

565

471

312

261

ANETA "B"

STD 1/2 (2 лица)

163

179

253

279

306

328

328

328

273

177

148

Ипсос

до 30.Април

155

171

236

260

285

306

306

306

254

169

141

 

APT1B 2/2 (4 лица)

244

269

380

418

459

492

492

492

410

266

222

 

до 30.Април

232

256

354

389

427

458

458

458

382

253

211

 

STD 1/2 (2 лица)

153

169

239

262

288

309

309

309

257

167

139

 

до 30.Април

146

161

223

244

268

288

288

288

240

159

133

APOLLO "B" (tv,ac*)

STD 1/3 (3 лица)

168

185

261

287

315

338

338

338

281

183

152

Кавос

до 30.Април

160

176

243

267

293

315

315

315

262

174

145

 

APT2B 2/2 (4 лица)

230

253

358

393

432

463

463

463

386

250

209

 

до 30.Април

219

241

333

366

402

431

431

431

359

238

199

*
Цените се дадени за наем на студио/апартман за 7 или 9 ноќевања.  
Информации за цените, превозот, условите за плаќање и останатите услуги, побарајте на соодветната web страна на бараниот објект.ИНТЕРЕСНИ МЕСТА ЗА ПОСЕТА:

Палатата Ahilion Оваа прекрасна градба подигната од некогашната австриска царица Елизабета, денес е нем сведок за времето во кое се воздигнувала митологијата и љубовта кон романтичното. Резултат со слика за KRFГолемата царица – Сиси, жената на Царот Франц Јосип Први, обожавателката на грчката митологија, како и на ликот на Ахил, барајќи го местото кое ќе и го даде потребниот мир по ненадејната смрт на нејзиниот син – престолонаследникот Рудолф, осамена го минува својот живот токму во оваа прекрасна вила. За жал тука не ја дочекува својата старост, бидејќи при една куса посета на Женева трагично е убиена од раката на еден анархист. Плажата Sidari Се наоѓа на северниот дел од островото Крф и по могу што се разликува од било која друга област на островото. Тука како никаде на друго место, ветерот и морето ги имаат изваено прекрасните карпи кои личат на еден вид статуи. Помеѓу нив се наоѓаат повеќето мали и песочни плажи, кои во своето опкружување формитаат мали базени и канали. Paleokastrica е оддалечена на околу 25 километри од градот Крф. Таа е всушност една од најстарите населби на островото. Со своите преубави плажи и кристално чистото море, на мноштвото посетители им овозможува прекрасен излет. На врвот на брдото од кое се пружа убав поглед врз заливот, се наоѓа манастирот Zoodochou Pigis изграден во далечната 1228 година. Пред да се влезе во Палеокастрица, препорачуваме да се посети и местото Лаконес во областа Бела Виста, од каде ви допира погледот врз прекрасната панорама на целата Палеокастрица.

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

61.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА