ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Уплати "online" !!!
Оnline payment with ccard / Онлајн плаќање со кредитна картичка (по про-фактура !!!)
КАСАНДРА - Убавицата на Халкидики...

ПОПУСТ до 7% за сите резервации до 30.април !!!

ПОСЕБНИ ПОНУДИ за термините 28.Maj; 03,04.и10.Јуни; 16,17,23.и24.Септември 2017
Пакет аранжман - 7 ноќевања со автобуски превоз од 57 €

Доколку и ние како птиците, би ја имале привилегијата до го упатуваме својот поглед од небото кон прекрасниот полуостров Халкидики, веројатно честопати би не потсетувал на митологијата и на трозабецот на богот Посејдон, кој единствено тој можел така силно да го положи врз непрегледната површината на морето. Токму оваа исклучителна географска положба на Халкидики, веќе илјадници години го издвојува како еден од најубавите полуострови на медитеранот. Протегајќи се југоисточно од градот Солун и заливот Термаикос, кон заливот Стримоникос и сливот на реката Струма, Халкидики со своите три краци: Касандра, Ситонија и Атос, длабоко навлегува во Егејското море. Сите три краци, кои формираат преку петстотини километри долги песочни плажи, воедно му ја даваат и особеноста, на прекрасна хармонија од сино море, бел песок и бујно зеленило. Оваа природна идила, низ долгата историја на човековото постоење, не случајно за многумина и претставувала своевиден "рај на земјата". Веројатно е дека, токму таа убавина ги иницирала и монасите во минатото, токму тука – на третиот крак, да ја формираат својата единствена монашка држава во светот - "небесната Света гора". Првиот крак Касандра, со низата туристички места и хотелски капацитети, кои како бисери се нижат покрај нејзините два брега, за многумина се издвојува како најатрактивен дел од Халкидики. Овој регион со своите специфични географски карактеристики: благ рељеф, зелени површини, борови шуми, прекрасни плажи и развиени туристички места, со години привлекува најголем број од странските туристи. Понудата на неговите најпознати летувалишта во годинашнава летна сезона, е сосема сигурно интересна понуда за најголемиот дел од македонските туристи. Дали вашето внимание ќе го привлечат местата, Неа Флогита, Фурка и Неа Скиони покрај заливот Термаикос, или пак познатите градчиња: Калитеа, Полихроно, Ханиоти и Пефкохори, покрај заливот Торонеос, воедно сигурно нема да згрешите. Изборот за одмор на Халкидики, е секогаш оној - вистинскиот.

ПРОГРАМА НА АРАНЖМАНОТ:

01.ден (недела)    СКОПЈЕ - ХАЛКИДИКИ (Касандра)
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 05:30 часот. Поаѓање за Грција во 06:00 часот наутро. Патот води преку граничниот премин Богородица-Евзони. По пристигнување во местото, сместување во објект по избор од програмата. Слободно попладне за одмор. Ноќевање.

од 02.ден (понеделник) до 07.ден (сабота)    ХАЛКИДИКИ (Касандра)
Денови за одмор и идивидуални активности. Престој во место и објект по избор од програмата, во студија и апартмани на база ноќевање. Комуникација со локалните претставници на агенцијата за евентуални факултативни излети и посети. Ноќевање.

08.ден (недела)      ХАЛКИДИКИ (Касандра) - СКОПЈЕ
Напуштање на собите до 09:00 часот. Во попладневните часови, заминување од местото на престој и патување кон Македонија. Пристигнување во Скопје, во вечерните часови.

*

Автобуски превоз за КАСАНДРА, според термини од табелата         

 

 

Место и време на поаѓање:

Превоз со конекција од следните градови (со доплата 5€ по лице):

Скопје    

06:00 h

(паркинг спроти хотелот "Holiday Inn")

Куманово 

04:30 h

(БП Макпетрол, автобуска станица)

Велес     

06:30 h

(бензиска пумпа, мотел Македонија)

Гостивар

03:45 h

(паркинг кај Дом на култура)

Неготино

07:00 h

(бензиска пумпа, Макпетрол)

Тетово

04:45 h

(кружен тек кај Дом на култура)

Удово      

07:30 h

(бензиска пумпа, Макпетрол) 

Кочани

04:45 h

(БП Макпетрол, кај Основен суд)

Гевгелија

08:00 h

(бензиска пумпа, граничен премин Богородица)

Штип

05:30 h

(паркинг пред пошта)

Поаѓање од Грција16:00 h (локално време, 15:00 мак. време)

Кичево

04:30 h

(БП Пуцко петрол, спроти ТА Меридијан)

Струга

03:00 h

(хотел Дрим, трафики)

ПАТНИ ИНФОРМАЦИИ (сопствен превоз)

Охрид

03:15 h

(БП Лукоил, кај автобуска станица)

Насока: Скопје-Пефкохори (345 km)

Ресен

04:00 h

(спроти автобуска станица)

Скопје - Солун (E75),

Битола

05:00 h

(паркинг кај спортска сала)

Солун- Неа Мудања - Калитеа - Полихроно - Ханиоти - Пефкохори

Прилеп

05:45 h

(БП Лукоил)

Трошоци во еден правец:

Кавадарци

06:30 h

(паркинг кај гранична полиција)

патарини MK (180 ден)

 

Радовиш

05:45 h

(БП Макпетрол)

 

 

Струмица

06:30 h

(паркинг пред Тинекс)

НЕА ФЛОГИТА
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ФУРКА
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ЛЕТУВАЊЕ ПОКРАЈ ЗАЛИВОТ ТЕРМАИКОС, ВО МЕСТАТА НЕА ФЛОГИТА И ФУРКА

КАСАНДРА ТЕРМАИКОС

наем

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

студио/апартмани

термин

11

18

25

2

9

16

23

30

6

13

20

27

3

10

(7 ноќевања)

ноќевања

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

 

STD 1/2+1 SU (3 лица)

170

187

206

226

249

273

293

293

293

293

266

231

193

154

THEMELIS "B" (tv,ac,базен)

до 30.Април

162

178

196

211

232

254

273

273

273

273

248

215

184

147

Фурка

STD 1/2+1 (3 лица)

174

192

211

232

255

280

300

300

300

300

273

237

198

158

 

до 30.Април

166

183

201

216

238

261

279

279

279

279

254

221

189

151

 

APT1B 1/3 (3 лица)

205

225

248

272

300

329

353

353

353

353

321

279

232

186

FLEGOS "B" (tv, ac)

до 30.Април

195

214

236

253

279

306

329

329

329

329

299

260

221

177

Фурка

APT1B 1/3+exb (4 лица)

213

235

258

284

312

343

368

368

368

368

334

291

242

194

 

до 30.Април

203

224

246

265

291

319

343

343

343

343

311

271

230

185

ALEXANDER "B" (tv, ac)

APT2B 2/2+2 (6 лица)

248

273

300

330

363

399

427

427

427

427

389

338

282

225

Фурка

до 30.Април

236

260

285

307

338

372

398

398

398

398

362

315

268

214

DINIRA "B" (tv, ac)

STD 1/3+1 (4 лица)

213

235

258

284

312

343

368

368

368

368

334

291

242

194

Фурка

до 30.Април

203

224

246

265

291

319

343

343

343

343

311

271

230

185

 

APT1B 2/2 (4 лица)

227

249

274

301

331

364

390

390

390

390

355

308

257

206

 GIANNIS "B"  (tv, ac*)

до 30.Април

216

237

261

280

308

339

363

363

363

363

331

287

245

196

Флогита

APT2B 2/2+1 (5 лица)

257

283

311

342

376

413

442

442

442

442

402

350

292

233

 

до 30.Април

245

269

296

319

350

385

412

412

412

412

374

326

278

222

Цените се дадени за наем на студио/апартман за 7 ноќевања.
Информации за цените, превозот, условите за плаќање и останатите услуги, побарајте на соодветната web страна на бараниот објект.
 

КАЛИТЕА
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ПОЛИХРОНО
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ХАНИОТИ
Опис на објекти и ценовник


(кликни на сликата)

ПЕФКОХОРИ
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ЛЕТУВАЊЕ ПОКРАЈ ЗАЛИВОТ ТОРОНЕОС, ВО МЕСТАТА КАЛИТЕА, ПОЛИХРОНО, ХАНИОТИ И ПЕФКОХОРИ

КАСАНДРА ТОРОНЕОС

наем

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

студио/апартмани

термин

11

18

25

2

9

16

23

30

6

13

20

27

3

10

(7 ноќевања)

ноќевања

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

 

APT1B 2/2 eco (4 лица)

196

216

237

261

287

315

338

338

338

338

307

267

223

178

 

до 30.Април

187

206

226

243

267

293

315

315

315

315

286

249

212

170

MAGDA "B" (tv, ac*)

APT1B 2/2 (4 лица)

218

240

263

290

319

350

375

375

375

375

341

297

247

198

Калитеа

до 30.Април

208

228

250

270

297

326

349

349

349

349

318

277

235

189

 

APT1B 2/2+1 (5 лица)

227

249

274

301

331

364

390

390

390

390

355

308

257

206

 

до 30.Април

216

237

261

280

308

339

363

363

363

363

331

287

245

196

 

STD 1/2+1 (3 лица)

200

220

242

267

293

322

345

345

345

345

314

273

227

182

CORALLI "B" (tv, ac)

до 30.Април

190

209

230

249

273

300

321

321

321

321

293

254

216

173

Калитеа

STD 1/2+2* (4 лица)

205

225

248

272

300

329

353

353

353

353

321

279

232

186

 

до 30.Април

195

214

236

253

279

306

329

329

329

329

299

260

221

177

 

STD 1/2 (2 лица)

187

206

227

249

274

301

323

323

323

323

293

255

213

170

 

до 30.Април

178

196

216

232

255

280

301

301

301

301

273

238

203

162

STASHA "B" (tv, ac)

STD 1/3 (3 лица)

209

230

253

278

306

336

360

360

360

360

327

285

237

190

Полихроно

до 30.Април

199

219

241

259

285

313

335

335

335

335

305

266

226

181

 

APT2B 2/2 (4 лица)

261

287

316

348

382

420

450

450

450

450

409

356

297

237

 

до 30.Април

248

273

301

324

356

391

419

419

419

419

381

332

283

226

 

APT1B 1/3 (3 лица)

240

263

290

319

350

385

412

412

412

412

375

326

272

218

 GREGORY "B" (tv, ac*)

до 30.Април

228

250

276

297

326

359

384

384

384

384

349

304

259

208

Ханиоти

APT1B 2/2+1Mez (5 лица)

287

316

348

382

420

462

495

495

495

495

450

391

326

261

 

до 30.Април

273

301

331

356

391

430

461

461

461

461

419

364

310

248

 

APT2B 2/2+1GF (5 лица)

296

326

358

394

433

476

510

510

510

510

464

403

336

269

 

до 30.Април

282

310

341

367

403

443

475

475

475

475

432

375

320

256

RAFAIL (ex ARIS) "B" (tv, ac)

STD 1/3 (3 лица)

209

230

253

278

306

336

360

360

360

360

327

285

237

190

Пефкохори

до 30.Април

199

219

241

259

285

313

335

335

335

335

305

266

226

181

 

STD 1/2 (2 лица)

209

230

253

278

306

336

360

360

360

360

327

285

237

190

OROSIMO "B" (tv, ac)

до 30.Април

199

219

241

259

285

313

335

335

335

335

305

266

226

181

Пефкохори

STD 1/3 (3 лица)

231

254

279

307

338

371

397

397

397

397

361

314

262

210

 

до 30.Април

220

242

266

286

315

346

370

370

370

370

336

293

249

200

Цените се дадени за наем на студио/апартман за 7 ноќевања. 
Информации за цените, превозот, условите за плаќање и останатите услуги, побарајте на соодветната web страна на бараниот објект.
 

 

ИНТЕРЕСНИ МЕСТА ЗА ПОСЕТА:

Пештерата "Petralona" Како една од најважните пештери во поглед на Палеонтологијата, Петралона го покажува примерот за тоа како човекот живеел уште пред 700.000 години. Во 1960 година најстариот човечки скелет бил пронајден токму во оваа пештера. Најспектакуларно откритие сепак претставувале трагите од оган, кои датираат од пред околу милион години кои се воедно најстарите траги од оган, некогаш пронајдени. Ке можете да ги видите и прекрасните форми на сталактити и сталагмити кои изгледаат како да се правени од врвни архитекти и декорирани со вистинска уметност. Крстарење покрај третиот крак "Athos" (Света Гора) На Атос или многу повеќе познат како “Света Гора”, ќе имате можност да ја видите единствената автономна, православна и монашка држава во светот. Оваа држава е оформена во 885 година и наречена “Црква Басил”, но дури после 80 години откако првиот манастир бил изграден токму на овој крак. Иако таму влезот за жените е строго забранет, а за мажите е под посебен визен режим, крстарењето ќе ви овозможи сепак донекаде ја почувствувате сета мистика на таинствената Света Гора. Единствениот начин да ги откриете добро чуваните тајни, е крстарењето покрај кракот на дозволените 500 метри оддалеченост. На ова крстарење ќе почувствувате неверојатен мир и спокој, кој произлегува од чистотата, светоста и тишината на самата околина. Островото "Amouliani" Од пристаништето Tripiti кое се наоѓа на третиот крак, од внатрешната страна спрема кракот Sitonia, можете да се префрлите на единствениот населен остров во водите на Халкидики - островчето Amouliani. Истоименото рибарско село на островчето, кое ве очекува уште со самото пристигнување на траектот, веднаш ќе го окупира вашето внимание. Убавите куќи, цветни тераси, ресторани и таверни од кои допираат пријатни мириси на локални морски специјалитети, ве мотивираат да седнете под нивните сенки. На спротивната страна од Амоулијани на оддалеченост од неколку километри се наоѓа една од најчистите и најубави плажи во овој регион. За морето, тоа го потврдуваат делфините кои ги има во околните води.

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

61.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА