<font size=2>
<p>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>
<p><font size=2>АПСОЛВЕНТСКА ЕКСКУРЗИЈА !!!</font></p></td></tr></tbody></table></p></font>
  ДОМА ЗА НАС КОНТАКТ АГЕНТ
Преведи: Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English Greek Serbian Slovenian Turkish

... ПОЧИТУВАНИ ПОСЕТИТЕЛИ НА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА САВАНА ... ВО НАШАТА АКТУЕЛНАТА ПОНУДА, ВЕЌЕ ОДДАМНА СЕ НАОЃААТ НАЈБАРАНИТЕ ТУРИСТИЧКИ АРАНЖМАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР ... ОСВЕН ДОБРО ПОЗНАТИТЕ ТУРИСТИЧКИ ПРОГРАМИ КОИ ВЕ ВОДАТ ДО НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА, САВАНА ЗА ОВАА ЛЕТНА СЕЗОНА ДОПОЛНИТЕЛНО ОБЕЗБЕДИ И НОВИ АТРАКТИВНИ ПОНУДИ... ПРЕД ВАС СЕ АКТУЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ЕСЕНСКИТЕ И ЗИМСКИТЕ ПАТУВАЊА ... ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПАСИВНИОТ ОДМОР И РЕЛАКСАЦИЈАТА ТУКА СЕ ПОЗНАТИТЕ БАЊСКИ И СПА ЦЕНТРИ ... ДОКОЛКУ ВО ОВАА СЕВКУПНА ПОНУДА КОЈА ПОСТОЈАНО СЕ ДОПОЛНУВА, ПРОНАЈДЕТЕ НЕШТО ШТО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ, НАМ СЕКАКО ЌЕ НИ БИДЕ ЗАДОВОЛСТВО ДА ВЕ УСЛУЖИМЕ !!! 

Социјални мрежи:

Facebook Twitter Youtube Instagram
 
 TRAVEL info - архива на изданија
Travel Training Center / Web Site
Airtickets ONLINE / Web Site
Holiday Real Estate / Web Site
Macedonia Vision / Web Site
Уплати "online" !!!
Оnline payment with ccard / Онлајн плаќање со кредитна картичка (по про-фактура !!!)
ТАСОС - Островото на сирените...

ПОПУСТ до 10% за сите резервации до 31.март !!!

Да се помине одредено време на остров, претставува несекојдневно и убаво искуство. Но велат дека, доколку тоа го направите на најсеверниот и најзелен грчки остров Тасос, тогаш таквото искуство е уште посилно. Привилегијата да се биде толку блиску до оваа природна реткост, беше само дополнителен мотив, овој остров повторно да се најде во овогодишната понуда. Зелениот остров, или “Островото на сирените” – како во митологијата го нарекувале, денес е еден од најпосетуваните грчки острови. Можеби уште при првата средба со него, ви станува сосема јасно за тоа. Мноштвото природни убавини, согледани низ прекрасните плажи, скриените ували, боровите шуми и бујната вегетација која се симнува до самото море, овој остров го прави налик на “Шума која плови”. Специфичниот и жив рељеф, сe карактеризира низ различните брегови и високите планински врвови кои допираат до над 1000 метри над морето. Неговиот пречник од 25км и вкупната должина на брегот (околу 100км) го вбројува во средните по големина грчки острови. Климата која пак, од сета таа природна специфичност се образува, престојот на него дури и ви жешките месеци го прави свеж и пријатен. Главен град е Лименас во кој се наоѓа и најголемото пристаниште. Добрите сообраќајни врски преку автопатот до Кавала, неговата мала оддалеченост од брегот, патот до Тасос го прави брз и поднослив особено за неговите туристи од Македонија. Изборот за престој во едно од најголемите негови летувалишта - Лименарија, е опција кој навистина ќе ви овозможи одличен одмор.

ПРОГРАМА НА АРАНЖМАНОТ:


01.ден                                 СКОПЈЕ - КЕРАМОТИ - ТАСОС
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 00:10 часот. Поаѓање за Грција во 00:30 часот наутро. Ноќно возење со попатни одмори. Пристигнување во пристаништето Керамоти во утринските часови. Превоз со траект до островот Тасос. По пристигнувањето, трансфер до Лименарија или Пефкари и сместување во објектот по избор од програмата. Слободно попладне за одмор. Ноќевање.

од 02. до 07. или 09.ден            ТАСОС (Лименарија)
Денови за одмор и идивидуални активности. Престој во објект по избор од програмата, во студија, апартмани и соби на база ноќевање или полупансион. Комуникација со локалните претставници на агенцијата за евентуални факултативни излети и посети. Ноќевање.

08. или 10.ден                    ТАСОС – КЕРАМОТИ - СКОПЈЕ
Напуштање на собите до 10:00 часот. Во попладневните часови, заминување на траект. По пристигнување на пристаништето во Керамоти, патувањето продолжува кон Македонија. Возење со попатни одмори и застанувања. Пристигнување во Скопје, во вечерните часови.

*

Автобуски превоз за ТАСОС, според термини од табелата         

 

 

 

 

Место и време на поаѓање:

Превоз со конекција од следните градови (со доплата 5€ по лице):

Скопје    

00:30 h

(паркинг спроти хотелот "Holiday Inn")

Куманово 

23:00 h *

(БП Макпетрол, автобуска станица)

Велес     

01:00 h

(бензиска пумпа, мотел Македонија)

Гостивар

22:00 h *

(паркинг кај Дом на култура)

Неготино

01:30 h

(бензиска пумпа, Макпетрол)

Тетово

23:00 h *

(кружен тек кај Дом на култура)

Удово      

02:00 h

(бензиска пумпа, Макпетрол) 

Кочани

23:10 h *

(БП Макпетрол, кај Основен суд)

Гевгелија

02:30 h

(бензиска пумпа, граничен премин Богородица)

Штип

23:55 h *

(паркинг пред пошта)

Поаѓање од Грција: 14:00 h (локално време, 13:00 мак. време)

Кичево

22:45 h *

(БП Пуцко петрол, спроти ТА Меридијан)

Струга

21:30 h *

(хотел Дрим, трафики)

ПАТНИ ИНФОРМАЦИИ (сопствен превоз)

Охрид

21:45 h *

(БП Лукоил, кај автобуска станица)

Насока: Скопје-Limenaria,Thassos (450 km)

Ресен

22:30 h *

(спроти автобуска станица)

Скопје-Thessaloniki (E75), Thessaloniki-Kavala-Keramoti (пристаниште) (E90),

Битола

23:30 h *

(паркинг кај спортска сала)

Ferryboat Keramoti-Limenas (30 min), Limenas (пристаниште)-Prinos-Limenaria

Прилеп

00:15 h

(БП Лукоил)

Трошоци во еден правец: (износите се променливи)

Кавадарци

01:00 h

(паркинг кај гранична полиција)

патарини MK (180 ден), брод/автомобил од 17 €, брод/патник 3,20 €

Радовиш

00:15 h

(БП Макпетрол)

 

 

Струмица

01:00 h

(паркинг пред Тинекс)

* Превоз со конекција од градови обележани со "*" поаѓањето е ден порано од терминот на автобус.


ЛИМЕНАРИА
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ПОТОС
Опис на објекти и ценовник

(кликни на сликата)

ЛЕТУВАЊЕ НА ОСТРОВОТ ТАСОС, ВО МЕСТАТА ЛИМЕНАРИЈА И ПОТОС

ТАСОС

наем

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

студио/апартмани

термин

17

24

1

10

19

28

6

15

24

2

9

(7 или 9 ноќевања)

ноќевања

7

7

9

9

9

9

9

9

9

7

7

 

STD 1/2 (2 лица)

192

211

298

328

360

386

386

386

335

227

197

 

до 31.Март

179

197

269

296

324

348

348

348

302

212

184

SOTIRIA "B" (tv, ac*)

STD 1/2+1 (3 лица)

201

221

313

344

378

405

405

405

368

239

191

Лименарија

до 31.Март

187

206

282

310

341

365

365

365

332

223

178

 

APT2B 2/2+2 (6 лица)

287

316

447

491

540

578

578

578

526

341

273

 

до 31.Март

267

294

403

442

486

521

521

521

474

318

254

 

STD 1/2 eco (2 лица)

173

190

268

295

324

347

347

347

316

205

/

 

до 31.Март

161

177

242

266

292

313

313

313

285

191

/

ROULA "C" (tv, ac*)

STD 1/2 (2 лица)

187

206

291

320

351

376

376

376

342

222

/

Лименарија

до 31.Март

174

192

262

288

316

339

339

339

308

207

/

 

STD 1/2+1 (3 лица)

197

216

305

336

369

395

395

395

359

233

/

 

до 31.Март

184

201

275

303

333

356

356

356

324

217

/

 

STD 1/2 (2 лица)

187

206

291

320

351

376

376

376

342

222

178

THOMAS "B" (tv, ac*)

до 31.Март

174

192

262

288

316

339

339

339

308

207

166

Лименарија

APT2B 2/2 (4 лица)

283

311

439

483

531

569

569

569

517

335

268

 

до 31.Март

264

290

396

435

478

513

513

513

466

312

250

 

STD 1/2 eco (2 лица)

187

206

291

320

351

376

376

376

342

222

178

NOULAS "B" (tv, ac*)

до 31.Март

174

192

262

288

316

339

339

339

308

207

166

Потос

APT2B 2/2 (4 лица)

287

316

447

491

540

578

578

578

526

341

273

 

до 31.Март

267

294

403

442

486

521

521

521

474

318

254

Цените се дадени за наем на студио/апартман за 7 или 9 ноќевања.  
Информации за цените, превозот, условите за плаќање и останатите услуги, побарајте на соодветната web страна на бараниот објект.

ИНТЕРЕСНИ МЕСТА ЗА ПОСЕТА:

Доколку сте љубители на активен одмор, на островото престојувате со свој автомобил или пак решите да изнајмите “rent a car”, или пак едноставно не ви смета ни возењето со локалните автобуси... тогаш не ја пропуштајте можноста да го посетите старото планинско село Theologos, во брдата над Потос. Покрај фантастичното доживување на природата и на селската архитектура од 19-от век, Теологос ќе го запаметите и по одличното јагнешко месо на скара или пак специјалитетите од него. Доколку сето тоа го залиете и со одличното домашно вино, засладено на крај со еколошко вкусното овошје, гастрономското уживање навистина ќе остане за паметење. Градот Kavala иако за некого помалку познато, островот Тассос нуди навистина доволно можности за богат летен одмор. Неговата близина до копното и стариот град Кавала, ја дава можноста со неколку туристички прошетки, да се запознаете и со дел од славното минато на овој дел од Македонија. Градот кој некогаш прв го завладува Филип Втори, а во кој уште во 49-тата година Апостол Павле доаѓа да го шири Христијанството, денес претставува еден од најубавите градови во Грција. Близината на античкиот град Филипи – основан од самиот Крал Филип и денес сведочи за некогашната големина на македонската империја. Убавините на Тасос ги има многу. окрај него се нижат безброј мали и големи ували, високи планини над синото море, како и плажи под сенките на столетните дрвја. Тоа е основната слика која ќе ја запаметите при заминувањето од овој остров. Доколку решите да бидете подвижни, веројатноста ќе биде поголема – да ја најдете својата сопствена плажа на островот Тасос. Едноставно, не штедете го времето... истражувајте постојано покрај неговите брегови или низ неговите планини.

НАЗАД
(c) Copyright 2007 SAVANA Tourist Enterprises
Orce Nikolov 20, 1000 Skopje, Macedonia
tel. ++ 389 2 3115 826, fax ++ 389 2 3114 206,
email: info@savana.com.mk
 

61.000 facebook likes


ВИ БЛАГОДАРИМЕ
НА ДОВЕРБАТА